Marocký štuk-Tadelakt

Marocký štuk, neboli Tadelakt, je stará speciální metoda úpravy povrchů zdí a podlah. Povrch takto provedený je vodoodpudivý ale pro vodní páru je propustný. Aplikace je možná v koupelnách, na krbech, na soklech, na podlahách a nad deskou v kuchyni. Hlavní výhodou je to, že povrch je beze spár a vypadá luxusně.

Hmota se skládá pouze ze tří komponent: Vápenný hydrát (pojivo), jemně mletý dolomitický vápenec a štukový písek (plniva). Po aplikaci se povrch ošetří draselným mýdlem (mazlavé mýdlo Zenit), které zreaguje s vápnem a vytvoří na povrchu sklovinu a sametový lesk. Po zamydlení je už povrch vodoodpudivý. K dosažení suprového lesku lze povrch ještě navoskovat včelím voskem rozpuštěným v Terpentýnu, to je za cenu + 10,- za 1 m2 k výše uvedené ceně. Používám svou vlastní recepturu, kterou jsem sám vytvořil na základě původní receptury, vše otestoval a odzkoušel. Barvení je nutné provádět pigmenty odolných vápnu! (používám práškové pigmenty od firmy Primatón), anebo pigmenty oxidů různých kovů (chrom, železo, měď, … .) . Hmota bez pigmentu v přírodní barvě má odstín slonové kosti, suprový vzhled, jedna fotka pro příklad je zde v galerii-fotka 13 a 14 v pořadí od shora.

Receptura: 25 kg suché hmoty na Marocký štuk-Tadelakt lze namíchat za částku zhruba 100,- korun z materiálů běžně dostupných ve stavebninách a to je rozdíl oproti na trhu prodávaným hmotám za částku přes 7.000,- korun za 25kg. Pokud se do toho chcete pustit svépomocí, zdarma rád poradím, vše vysvětlím a i prakticky názorně vše ukážu, stačí jen napsat na email. Po dohodě je možná i prohlídka marockých štuků přímo u mě doma abyste viděli na živo jak to vypadá v reálu.

*Jemně mletý dolomitický vápenec 5 dílů 
*Písek štukový 2 až 3 díly, klasika na výrobu štuku a na zásyp spár zámkových dlažeb
*Vápenný hydrát-čerťák 6 dílů 

Ingredience se odměřují pomocí zednické fanky a poměry jsou objemové.

Příklad možných barevných odstínů na kachličkách. Barevná škála je neomezená, před každou realizací je samozřejmostí zdarma vytvoření vzorku konečného vzhledu barevné podoby. Je nutné počítat s pár dny než vzorek vyschne a vytvrdne, odstín se tvrdnutím a schnutím postupně mění do světlejší verze. Níže uvedené příklady jsou focené po týdnu a jsou bez vosku.